Министерство
образования и
науки Российской
Федерации
Областное государственное автономное общеобразовательное учреждение «Центр образования «Ступени»
Конспект открытого урока
по английскому языку
в 6 классе
по теме:
“I am
looking for a souvenir”
Составитель: Торсукова О.В.
учитель английского языка
г. Биробиджан
Тема “I am looking for a souvenir”
( на базе УМК “English” В.П. Кузовлева, Н.М.Лапа,
Э.Ш.Перегудовой)
Цель урока: формирование и
совершенствование продуктивных умений обучающегося по теме «Магазины. Покупки».
Задачи:
Образовательные: учить
употреблять количественные местоимения much/many, закрепить изученный лексико–грамматический
материал и расширить знания по теме “Shops and shopping”, расширить активный словарь
английского языка;
Развивающие:
развивать навыки диалогической речи,
перевода, произвольное внимание, память, языковую догадку, мыслительную
деятельность, умение переноса знаний в новую ситуацию, способствовать
формированию навыков самостоятельной работы.
Воспитательные: Показать
значимость умения решать коммуникативные задачи через диалог; мотивировать
обучающегося на изучение иностранного
языка, способствовать развитию творческой активности обучающегося,
способствовать воспитанию умения вести
себя культурно в магазине.
Тип
урока: применения знаний, умений и
навыков.
Методы
обучения: практический, словесный,
наглядный.
Формы
организации познавательной деятельности:
индивидуальная
Средства
обучения: учебник «English 6», аудиозапись песни “Hippety Hop”,
электронная презентация в программе Power Point.
Ход урока
I.
Оргмомент.
Teacher: Hello! I’m glad to
see you. Sit down, please. How are you?
Well, let’s start. I hope this lesson will be interesting and funny.
First of all, look at the blackboard and say: “What is the theme of our
lesson?”
Student: The theme of our
lesson is “I am looking for a souvenir”.
T:
Good. Thanks.
II.
Фонетическая
зарядка.
T: Repeat after me!
Использование презентации (Слайд №2)
[ai]
why
buy
night
right
bye
|
[dʒ]
jam
jacket
jeans
agent’s
sausage
|
[Ө]
think
thanks
three
anything
|
[[ʧ]]
Much
Butcher’s
Cheese
chicken
|
[ou]
Grocer’s
Greengrocer’s
Potato
Tomato
|
III.
1) Закрепление лексического материала.
T: Can you answer
my questions, please?
T: Do you like
shopping?
T: Who do you do the shopping
with?
What is your favorite food?
What is the name of your
favorite shop?
I am wondering if you know the names of the
shops. Will you render these words into Russian, please?
Задание
№1. Translate
the names of the shops. Переведи названия магазинов.
(слайд
№ 3)
The shoe shop – обувной магазин
The
dairy
– молочный магазин
The greengrocer’s – овощной магазин
Supermarket – супермаркет
The grocer’s – магазин бакалейных товаров
The butcher’s – мясная лавка
The baker’s – булочная
the newsagent’s - газетный киоск
T: You are right. Thank you.
But now look at the screen. Here you can see some words.
Задание 2. Your task is to
choose a shop and to match these words to the shops. (слайд № 4, 5). Cоедини
названия магазинов и товары, продаваемые в них.
Are you ready to answer? Let’s
start.
Student’s answer: the
florist’s - a rose, a daffodil, a cactus, a peony; the newsagent’s –
newspapers, magazines, a program; the shoe shop – shoes, boots, trainers; the
butcher’s – sausage, meat, beef, chicken, ham; the greengrocer’s – carrot,
onion, tomato, apple, pear, melon.
T:
It’s great.
2) отработка употребления количественных местоимений much/many.(Слайды № 6,7)
Заполни таблицу, используя слова:
– Do you buy many things at
shops?
Сheese, coffee,
sweet, meat, cake, tea, potato, butter, tomato, apple, bread, lemon
much
|
many
|
III. Relaxation. Let’s sing
the song. (Песня)( слайд № 8)
«Hippety Hop to the corner
shop». (См. учебник, стр.67).
IV. Развитие навыков диалогической речи.
T:
You are good. Now let’s see how you can use vocabulary and grammar in your speech. You’ll
work with a dialogue. Open the textbook.(P82) (слайды №
1)
Comprehensive listening. Аудирование.
T: Listen to the
dialogue.(ex.1 p. 82)
2)
Выполнение задания к упр.1.
T: Answer the
questions!
3)
Работа с упр.2 (p.83)
T: Let’s listen and
read the dialogue phrases. What questions can a salesperson ask? What can a
customer say in return?
4) Чтение диалога (об-ся)
5) Составление диалога из данных реплик (реплики даны
хаотично)(Слайд № 9)
- Fifty-six pounds.
- Super! How much is it?
-What can I do for you?
- Thank you. Bye!
- A white one. May I try that
blouse, please?
- I am looking for a blouse.
- What kind of a blouse would
you like?
- Sure.
- All right. I’ll take it.
Here you are. Thanks.
- Bye!
6) Ролевая игра. (Ex.3 p.84)
T: Imagine you are
in London . And
you want to buy a souvenir (here are some souvenirs: a guide-book of London , English tea, a T-shirt, a gift set of 4 Large
British classics fridge magnets) (Слайд № 10-13)
I offer you to
choose one of these cards. (The student pulls a card with some souvenirs).
Please, sound it. Thanks. Look at the screen. There are some words and phrases
in here. Make up and act your dialogue. I can afford 5 minutes.
V. Домашнее задание.
VI. Подведение итогов.
T: I think our lesson is
successful. You are good. Your mark is … . Goodbye. Good luck. (слайд № 14)
Комментариев нет:
Добавлять новые комментарии запрещено.